Subwoofer Dayton SD215-88 + 12" pasivní zářič

Určení:
Datum realizace:
Technická data:

Orientační cena:
Subwoofer nejen pro domácí kino
duben 2009
Ozvučnice s pasivním zářičem
(šxvxh) 37x37x39cm
Objem 38 litrů
Frekvenční rozsah 30-150Hz
MDF 18 mm
Hmotnost 20kg
4.000 Kč

Úvod

Tak jsem jednou seděl nad různými stránkami prodeje reproduktorů a zalíbil se mi tam 8" dayton. Hezký vzhled, pěkné parametry a samozřejmě suprová cena. Bohužel bylo zrovna po objednávce, tak jsem se k němu nemohl dostat. Naštěstí mi hom nabídl Zorg, který si to s nim jaksi rozmyslel.

Ozvučnice

Bedýnka je vyrobena co nejjednodušeji to šlo. 18mm MDF, spoje na tupo, odýhováno dýhou mahagon, trochu světlejší, tři vrstvy polyuretanového laku. Celý projekt byl realizován jako lowcost a protoo nebyla vytvořena pro zeslilovač samostatná komora. Jediným problémem profukováním byl přepínač fáze, který se po nastavení vhodné polohy při poslechu zakápne tavnym lepidlem a je hotovo. Lowcost tohle neřeší.

Zesilovač

Zesilovač mam krásně osazený modul LM3886, se 70um vrstvou a cesty ještě postříbřeny. Preamp subjunior od Aldaxu. Napájecí zdroj pro subjunior na univerzální destičce. Trafo 2x28V 150VA (vyměněno za 2x22V)

Ladění

Jako se u basreflexového nátrubku délkou snižuje jeho naladění, tak se s přidáváním hmotnosti snižuje naladění pasivu. Tohle se bez měření impedance ladit moc dobře nedá, protože v simulaci figurují ještě jiné parametry, které u noname repráku, kterému byl uříznut magnet, známy nejsou. Tak alespoň orientačně dosazeny v simulaci pro obecný 12" pasiv. Výsledkem bylo přidání cca 200g pro mě vyhovující ladění. Krásně mi do průměru zbytku formeru pasovala tlustší platová trubka, asi to byla nějaká spojka. Na ní jsem přilepil podložku na pevno a pomocí šroubu dovnitř trubky utáhnul potřebné množství podložek. Celek jsem zasunul dovnitř a zalepil tavným lepidlem. Po osazení byla změřena impedance, kterou jsem se následně změnou parametrů pasivu snažil napodobit v simulaci. Výsledkem je překvapivě nízko jdoucí subwoofer malé velikosti.

Průběh dělící frekvencePotenciometr byl otáčen od oka, ale jasně bylo zpoznatelné, že dělící frekvence se úhlem natočení potenciometru nemění lineárně, ale exponenciálně. Což je docela vhodné. Většině subwoofrů je nutné dělící kmitočet nastavovat nízko a s citem, tady má uživatel větší rozsah. S vyššími frekvencemi citlivost logicky klesá. Kdo by také dělil subwoofer na 150-200Hz. Zpozorovatelná je i horní propusť subjuniuru neboli subsonic. V charakteristice je započítán vliv poklesu zvukové karty.

Zvuk

Subwoofer jde opravdu nízko. Nakonec jsem se rozhodl, že umístím 8" fešáka zespod bedny, která bude na nožičkách a dopředu bude koukat pouze 12" pasiv. Budí to pak dojem, že takový velký reproduktor hraje v tak malé ozvučnici a jde tak dolů :-)

FotoÚpravy a dodělávky