Reprosoustavy 2xARN 226-05/8, ARX 150-05/8, GTC 11/100 8

Určení:
Datum realizace:
Technická data:

Orientační cena:
3pásmové sloupové reprosoustavy
Březen 2007
Ozvučnice uzavřená
(šxvxh) 28,6x100x33,8 cm
Příkon 50 W
Frekvenční rozsah 45 - 20.000Hz
Impedance 4Ω
DTD 18 mm/MDF 18 mm
9.000 Kč

Úvod

Vždy jsem toužil po kvalitních bednách, které zahrají kvalitně a čistě. Můj původní pokus byl reprobox, který se tomu zdaleka neblížil. Byl to mega 180 litrů velký box, ve kterém byly nasázené čtyři kusy ARN 226-05/8 Ohm a čtyři kusy ARV 104-03/8 Ohm. Vyhybka univerzál Dexon. No krásný reprobox, očalouněný modrým kobercem. Většina ho už viděla. Bohužel fotky jsem raději zlikvidoval, teď se tomu pouze směji. No abych neodbočoval, po několika desítkách konzultací s uživatelem Michalem jsem se rozhodl, že postavím třípásmové reproboxy pro domácí poslech.

Ozvučnice

Ozvučnice je 1000 mm vysoká, 286 mm široká a 338 mm hluboká. Tloušťka desek 18 mm. Materiál surová dřevotříska, přední deska je z MDF, protože jsem chtěl mít zkosené hrany a bál jsem se, že dřevotříska to šikmo nesnese. Z důvodu, že ARN 226-05/8 je jako téměř veškeré 226ky vhodný do uzavřené ozvučnice, volil jsem proto ozvučnici uzavřenou. Obecný předpoklad je, že jeden kus je vhodný do objemu 30 litrů a dva do 60-ti litrů. Zvolil jsem, troufám si říci nejlepší řešení a to dát každý z basáků do samostatného objemu 30 litrů. (vychází mi asi 29) Dva kusy do bedny jsem volil kvůli nižší zatížitelnosti díky vyšší výchylce na nízkých kmitočtech - 55Hz (cca 25W na kus). Každá z komor, je vyztužená 30x30 mm hranolky, tím se ozvučnice dosti zpevnila. Přece jenom 18 mm tloušťka stěny pro 8“ reproduktor není ideál. Středové reproduktory mají svoji komůrku cca 2,5 litru a dokonale vytlumené vatelínem. Ostatně oba basáky jsou přibližně z 60-ti procent vytlumené také. Záleží jak se to komu líbí. Výškové reproduktory jsou ve stejné komoře jako horní basák, možná bylo lepší udělat komůrku pro středák i výškáč, ale u výšek to není tak důležité. Celá bedna je lepená, pouze hranolky k deskám jsou připevněné lepidlem i šrouby. Celá bedna je dokonale utěsněná. Pod reproduktory jsem vložil těsnění na okna a dveře (za pár korun v OBI, ne molitan, ale něco jako gumu) a všechno rohy byly zaplněné silikonem pro dokonalé utěsnění. Kousek zadní stěny je otevírací, za účelem opravy či úpravy výhybky. Připevnění je vyrobeno zápustnými maticemi naklepnutými z vnitřní strany a šrouby s metrickým závitem. Výhoda je v tom, že se to nevyčvachtá jako vruty při opakovaném povolování a utahování. Celá bedna byla sbroušena, lakována a sbroušena pro odstranění nerovností povrchu a následně potapetována černou tapetou s imitací dřeva a přední pruh jiné barvy pro lepší estetický vzhled.

Reproduktory

Takže basové reproduktory ARN 226-05/8 jsem volil hlavně kvůli ceně a taky protože jsem je už měl ze staršího boxu. Středové reproduktory jsem objednával, vzhledově musely sedět k basákům, tedy s lakovanou membránou do spirály ARX 150-05/8. Výškové reproduktory ARV 104 jsem vyměnil za cenově srovnatelné GTC 11/100 8 Ohm díky méně agresivnímu podání výšek. Rozdíl je opravdu poznat. Všechny reproduktory jsou 8 Ohm, basáky jsou paralelně a vytváří tedy 4 Ohmy. Z toho důvodu jsou pak boxy 4 Ohm.

Výhybka

No tak to byl docela velký oříšek. Nejdřív jsem se musel naučit simulovat v programu LSPCad. Pak si vytvořit či sehnat pravdivé charakteristiky !! s fází !! pro zvolené reproduktory. Fázi lze dopočítat v několika jednoduchých utilitách. Takže po mém ukrutném boji s programem jsem dospěl k nějakému řešení. Po shlédnutí a opravení simulace Michalem a Boramyrem jsem konečně měl přesnou simulaci, která samozřejmě počítá s umístěním měničů, s jejími předozadními pozicemi i s fází. I baffle step zde byl zahrnut. U třípásmových beden je to o dost jednodušší, protože se to dá upravit tak, že ovlivněné pásmo bude ležet pouze v pásmu basáku a stačí tlumit pouze středy a výšky. Nyní stačilo „pouze“ sehnat kvalitní součástky a dát vše dohromady. Jako jednodušší řešení jsem rozdělil vyhybku na tři části, pro každé pásmo kus sololitu a metodou vrabčí hnízdo sletoval dohromady. Všechny součástky zalepil silikonem pro zamezení vibrací. Pak pomocí plastových podložek a vrutů přivrtal k zadnímu víku a protilehlé straně.Zvuk

Se zvukem jsem byl hned od začátku spokojen. Basy šly v rámci TVM hluboko, díky 29 litrům pro každé repro zní pevně a přesně. Nevím přesně od kolika jedou, ale tipl bych, že tak od 45 Hz. Středy jsou také čisté, napomáhá tomu kvalitně zatlumená komůrka. A výšky nooo lepší než ARV určitě, ale na nějaký Seas se zdaleka nehrabou.

Foto