Reprosoustavy Monacor SPH170C + Wifa PL11 + Vifa XT19
autor Milan Blecha

Určení:
Datum realizace:
Technická data:

Orientační cena:
3pásmové reprosoustavy
listopad 2010
Basreflexová ozvučnice
(šxvxh) 21x48x29 cm
Příkon 70 W
Frekvenční rozsah 40 - 20000 Hz
Impedance 8 Ohm
MDF 19 mm
16.000 Kč

Úvod

Cílem projektu bylo postavit efektové reprosoustavy pro zadní kanály domácího kina, které budou mít ještě relativně kompaktní rozměry, ale zároveň bez problémů zvládnou reprodukci basů a půjdou nastavit jako „large“ bez aktivace pásmové propusti. Měl sem jisté kvalitativní požadavky a tak sem raději zvolil 3 pásmovou koncepci.

Ozvučnice

Ozvučnice je vyrobena z 19mm MDF a díky několika výstuhám je dostatečně pevná. Celý skelet včetně vnitřku byl natřen černým základem, zvenku poté nastříkán do několika vrstev plniče, které byly broušeny pod vodou. Jako finální úprava byl zvolen dvouvrstý perleťový lak grafitové barvy. Basový reproduktor má k dispozici 14 litrů a středový má samostatnou 3 litrovou ozvučnici. Jako tlumení bylo použito 50mm jehlanů a polyesterové rouno v kombinaci s ovčí vlnou. Vnitřní propojení je kompletně realizováno koaxiálním reprokabelem zn. Klotz o průřezu 2,5mm2.

Reproduktory

Vzhledem k určení sem vybíral mezi měniči ze střední třídy a tak sem zvolil reproduktory Vifa se kterými mám kladné zkušenosti. Volba padla na výškový reproduktor Vifa XT19TD-00/04 v kombinaci s papírovým 4“ středákem PL11MH-09/08. Jako basák sem vybral uhlíkový Monacor SPH-170C, který perfektně funguje v malých objemech a zároveň vypadá dobře.

VýhybkaZvuk

S odstupem času hodnotím bedny jako povedené a kombinaci reproduktorů jako dobře zvolenou a sem s nimi maximálně spokojen. Musím konstatovat, že jako surroundů ke kinu je jich i škoda. Výhybka je kvalitně zfázovaná a dobře osazená, zvuk je jemný a zároveň detailní s dobrou lokalizací, nikde nic netahá ani neunavuje při delším poslechu.

Foto