Reprosoustavy Monacor SPH225C + Vifa PL11 + BG Neo3
autor Milan Blecha

Určení:
Datum realizace:
Technická data:

Orientační cena:
3pásmové reprosoustavy
listopad 2010
Ozvučnice s pasivním zářičem
(šxvxh) 62x25,5x29 cm
Příkon 70 W
Frekvenční rozsah 40 - 20000 Hz
Impedance 8 Ohm
MDF 19 mm
14.000 Kč

Úvod

Cílem projektu bylo postavit centr relativně kompaktních rozměrů, ale se slušnou reprodukcí nejnižších oktáv. Protože jsem chtěl mít center co nejpodobnější efektům, použil sem podobné osazení.

Ozvučnice

Neo není v původní ozvučnici, ale v nové o něco větší vyfrézované v MDF. Celá ozvučnice je také vyrobena z 19mm MDF a díky mnoha výztuhám je maximálně pevná. Celý skelet včetně vnitřku byl natřen černým základem, zvenku poté nastříkán do několika vrstev plniče, které byly broušeny pod vodou. Jako finální úprava byl zvolen dvouvrstvý perleťový lak grafitové barvy. Jako tlumení bylo použito 50mm jehlanů a polyesterové rouno v kombinaci s ovčí vlnou. Vnitřní propojení je kompletně realizováno koaxiálním reprokabelem zn. Klotz o průřezu 2,5mm2.

Reproduktory

Vzhledem k tomu, že při reprodukci multikanálu je centr nejvytíženější, rozhodl sem se použít větší basový reproduktor a to Monacor SPH-225C, kterému v rámci souměrnosti sekunduje pasivní radiator udělaný z druhého kusu. Basák hraje v objemu 30 litrů. Stejně jako u surroundů sem použil středák Vifa PL11MH-09/08, který je v samostatné 3,5 litrové ozvučnici. Jako výškový reproduktor sem ovšem použil pásek Bohlender Graebener Neo3 PDR. Je to jedna z nejlepších výšek jakou sem zatím slyšel a má podobný zvukový charakter jako XT19, takže přechody nepůsobí rušivě.

VýhybkaZvuk

S odstupem času hodnotím centr jako velmi povedený a kombinaci reproduktorů jako dobře zvolenou a sem s ním maximálně spokojen. Zvuk je velmi přesný, detailní, ale neunavuje. Vzhledem k velkému basáku jde centr i docela hluboko a tak bravurně zvládá jak výbuchy, tak dialogy. Sem rád, že se to povedlo.

Foto