Subwoofer Eminence Lab12

Určení:
Datum realizace:
Technická data:


Orientační cena:
Subwoofer nejen pro domácí kino
Listopad 2007
Bassreflexová ozvučnice
(šxvxh) 42x62x68cm
Objem 83l
Frekvenční rozsah 24-150Hz
Bassreflexový nátrubek O10x44cm (24Hz)
MDF 36mm
Hmotnost 80kg
15.000 Kč

Úvod

Po poslechnutí Michalovy aparatury se subwooferem u něj ještě tenkrát v Plzni jsem se rozhodl postavit 3p bedýnky s TVM a GTCčkem na výškách. Později jsem zatoužil po nějakých těch lepších basech, přeci jenom si na ně potrpím a ARN-226ky zas tak hluboké basy nehrajou. Už ani nevím, jak dlouho jsem přemýšlel, jaký reproduktor vyberu. První variantou byl Visaton TIW 250XS. K tomu elektronika 100W Aldax. Ale něco ve mně furt rejpalo, ať koupím něco opravdu pořádného, tak padla volba na reproduktor Eminence LAB12, elektronika 250W Aldax.

Ozvučnice

Pořádný reproduktor potřebuje pořádnou bednu, tak tedy 177 litrů vnějšího objemu. Tloušťka stěny 36mm, materiál MDF. Této tloušťky jsem dosáhl slepením dvou 18mm desek. Vnitřní objem boxu po odečtení vzpěr, basreflexového nátrubku a reproduktoru je 83 litrů. Z důvodu požadovaného nízkého ladění jsem zvolil pouze 10cm rouru. Délka i tak dosahovala 44cm. Vzhledem k extrémnímu zaoblení na obou stranách se menší průměr poněkud kompenzuje a žádné turbulence zde nejsou i přes velkou délku slyšet. Bedna je lepena klasicky na tupo, i přes její hmotnost zde nebyl použit jediný vrut na spojení desek. Použitím lepidla Patex Wood Express jsou spoje dostatečně pevné. Docela sranda byla nějak vytvořit povrchovou úpravu na tomto boxu. Volba padla na klasickou samolepící tapetu. Dýha by byla asi lepší, ale jednak s tím neumím a finance už docházely a já to chtěl mít už hotové. Když člověk s tapetou umí pracovat, tak je výsledek pěkný a trvanlivost dostatečná. Přední čelo jsem chtěl mít černé. Tak tedy černá matná barva nanášená štetcem, "ťupkováním", aby nebyly vidět tahy štětce. Měnič i basreflex jsou zapuštěné. Box má pouze gumové nožky, protože kdyby měl hroty, nikdy bych s ním už nehnul, i kdyby byl na nějaké desce, aby se mi nezapíchl navždy do podlahy. Proto jsou cítit vibrace po pokoji. Ale mě se to celkem líbí, protože cítím i tělem :-).

Zesilovač

Tak tedy Adax SPV 250P+ s úpravou RL členu, osazení pouze tlustším drátem, výsledkem je malý nárůst DF. Jako preamp je zde Subsenior napájen z Audioswitche. Trafo ála Aldax. Vše nabastlené na 3mm tlustý ocelový plech. Volby padly i na pertinax. Ten jsem sehnal 5mm tlustý, ale nějak jsem si neuvědomil, že pak nepřišroubuju seniora. Dokonce jsem tu měl i antikor, ale jaksi mi nešel vůbec obrábět :-). Zapojení jsem si přečetl v návodu a také okoukal z jiných projektů a rad. Klidový proud nastaven přesně z přístrojů. Jedinou mouchou je tu vrčící trafo. Ale na to si asi budu muset zvyknout.

Zvuk

No nevím jak to popsat, hraje to, no. Impedanci jsem neměřil, ale jde poznat na výchylce při projíždění generátoru, že nátrubek je naladěn správně. Musím říct, že zvuk šel opravdu do jiné dimenze i se stávajícími sloupky. Hlavní výhodou je, že ty sloupky jsou v uzavřené bedně, nejsou nijak frekvenčně omezeny, to mi dovoluje použít nižší dělící kmitočet u subwooferu. Nastavený ho mám kolem 50Hz. Podání nízkých basů je proto opravdu precizní.

Foto