3-pásmové reprosoustavy s ARN 230-0000/4, Peerless SDS-134 a Vifa DX25
autor TDMKiller


Určení:
Datum realizace:
Technická data:

Orientační cena:
3-pásmové reprosoustavy
únor - červen 2010
Basreflexová ozvučnice
(šxvxh) 25x100x32 cm
Příkon 100 W
Frekvenční rozsah 33 - 25000 Hz
Impedance 4 Ohm
DTD 18 mm
9.000 Kč

Úvod

Můj problém nastal při nastěhování do nového baráku, stím, že moje bedýnky k PC (Genius SW-5.1 HT) nejsou ideálním partnerem pro mé uši a proto jsem se rozhodl, vybavit si pokoj novými reproduktory nejen k PC. Začal jsem hledat nějaká poslechová studia, různá fóra o hifi systémech a doufal, že si splním moje požadavky za málo peněz, hodně kvalitní muziky. Inu, když už jsem byl rozmyšlenej, co si pořídím za sestavu 5.0 a zvlášť subwoofer, najednou mi selhali finance úplně na minimum. Pořád ve mě něco hryzalo, tak si postav vlastní reproduktory! Po několika týdnech hledáním na internetu, domlouvání se na fórech, se vše začalo hýbat. Pořád jsem netušil kde začít, a tak jsem začal s výběrem repro u naší firmy TVM. Po několika výběrech reproduktorů jsem narazil na mirula. Vysvětlil jsem mu můj problém, a najednou z toho byl návrh: „TVM je trochu horší výběr ve výškové a středotónové sekci. Co kdybych ti doporučil reproduktory k tvým vybraným basovým reproduktorům?“ A bylo to. Objednalo se.

Ozvučnice

Ozvučnice je 1000 mm vysoká, 250 mm široká a 320 mm hluboká. Tloušťka desek 18 mm. Materiál surová dřevotříska. Pro vybraný reproduktor ARN 230-0000/4 byla zvolena bassreflexová ozvučnice o objemu cca 53 litrů. Ozvučnice je zpevněna 3mi výztuhami pro lepší stabilitu. Středové reproduktory Peerless SDS-134-THP mají svoji vlastní komoru asi s třemi litry objemu a jsou vytlumené vatelínem. Výškové reproduktory Vifa DX25 jsou ve stejné komoře jako ARN. Celá bedna je vystlaná vatelínem, lepena natupo a utěsněna silikonem. Na utěsnění reproduktorů jsem zvolil těsnění na okna a dveře. Kousek zadní stěny je otevírací pomocí nábytkářských šroubů, pro možnost opravy či úpravy reproduktorové výhybky.

Reproduktory

Reproduktory ARN 230-000/4 jsem zvolil z několika možností, co jsem si našel z mnoha reproduktorů TVM, zprvu to měli být ARN 6618 či ARN 226-07/4 ale nedalo mi to, protože mám rád basy, tak jsem šáhl po nových ARN reproduktorech, pro jejich velmi chválitebné hodnocení kupujících. Středové reproduktory Peerless SDS-134 mi byli doporučeny, inu, od první chvíle se mi velice líbili, protože to byly jako dvojčata od těch TVM, jen menší, prostě, vypadají skvěle a nečekal jsem, že se takovýhle typy repro dělají. Výška Vifa DX25, která mi mile překvapila, když jsem nahlédl do Datasheetu, tak jsem jen koukal, jak je charakteristika vcelku vyrovnaná, protože jsem se koukal i na datasheety TVM výšek, byla to opravdu velká změna.

Výhybka

Zde musím nechat mluvit jednoho človíčka, který mi výhybku navrhnul a pomáhal se stavěním těchto reproduktorů. Tím není nikdo jiný, než mirulu, kterému bych chtěl velice poděkovat za ochotu a sdílnost.

Zvuk

Jsem velice potěšen z těchto sloupových reproduktorů, mirulu nastavil basový reproduktor velmi dobře a docela i nízko, všiml jsem si i nějaké kompenzace, basovému reproduktoru nemohu nic vytknout. Středotónový reproduktor hraje pro mé uši velice nádherné tóny, které navazují na krásněznějící výšku až po maximální hladinu slyšitelnosti člověka. Je to opravdu velká změna od reproduktorů k PC či domácích kin (do 30ti tisíc jsem si chtěl vybrat nějaké). Detaily písniček jsou opravdu znatelně lepší než u 2-pásmových či některých 3-pásmových reproduktorů v tomto segmentu ceny, jsem velmi spokojen s výsledkem „Za málo peněz, hodně kvalitní muziky.“ Reproduktory dostaly momentálně 100 W zesilovač, který bohatě stačí na ozvučení místnosti (cca 25m2). Basy jsou opravdu nádherné, zprvu se mi zdáli slabé, ale zjistil jsem, že jsem měl v PC aktivován SW, který byl nastaven na 200 Hz. Už jsem si říkal, kde je ta chyba, co jsem udělal špatně, ale po deaktivaci SW, jsem jen seděl zaražen ve své sedačce a jen „koukal“ a poslouchal. Tak tohle bylo opravdu to, co jsem hledal a potřeboval. Dokonce i SW od Geniusu byl horší na basech, než tyto ARN 230-0000/4 a to hlavně v kvalitě basů, nic nebučelo, nehučelo, prostě to hrálo, tak jak mělo. zkoušel jsem snad všechny hudební žánry a ani jeden mi nepřipadal, že je o něco ochuzen, sice jsem neslyšel, hodně kvalitní reproduktory k porovnání, ale myslím si, že výběr reproduktorů je výborný.

Foto