Tuning 5.1 Genius Home theater
Rozhodl jsem se udělat radikální krok a skoro celé je předělat. Výsledkem je zatím sestava 2.1. Nechybí mi center ani to něco jako surroundy. Hlavní upgrade spočíval ve výměně středobasových reproduktorů v satelitech. Bedničky jsem tedy jako takové nechal.
Jako středobas jsem zvolil TVM ARN 116-10/8 Ohm. Padl do zafrézované ozvučnice jako ulitej. Rozdíl mezi těmi středobasy před a potom je nepopsatelný, opravdu obrovský rozdíl (k lepšímu :-) ).
Otázka padla i na tweeter, který je v předních satelitech. Který jak později ukážu vůbec není špatný výškáč smile. Jako výhybku jsem našel v bedničkách pouze kondík 4,7uF, což není zrovna to nelepší, že? Tak jsem se rozhodl pro jednoduchý, ale účinný upgrade výhybky. Navštívil jsem Boramyra, jakožto zkušeného měřícího technika smile a vytasil na něj Genius bedničku. Změřili jsme nejdříve původní bedýnku, jak byla dříve, potom ARN 116 v bedýnce a nakonec ten tweeter. Jak jsem řekl, není to vůbec špatné. Tak a teď ladit výhybku. Nějakej postup tady nebudu psát, ale řeknu jenom to, že finální výhybka je složena ze tří součástek, na basech cívka a kondík, na výškách kondíček. Zjistili jsme, že ten výškáč není zas tak citlivý proti středobasu, proto nepotřebuje zatlumit odporem.
Důležitý krok ke krásnému projevu satelitů je ucpat ten debilní bassreflex. Po chvíli experimentování s tlumením jsem došel k tomu, že jsem to vycpal objem vatelínem až do poslední skulinky, jinak to má dutej zvuk.

Tak tady jsou výsledky měření, v grafu je popsáno co to je, jenom bych dodal, že jsme měřili v místnosti a na nižších kmitočtech se to dosti projevovalo (propady):Na to, že to má tři součástky a tak levné měniče, je to celkem rovný :-). Malý ARN116 umí opravdu zahrát krásně a docela i zabasujou trošku :-).

a nakonec schéma výhybky:Další krok úpravy byl subwoofer. Rozhodl jsem se postavit novou bedýnku a volba padla na ARN6618. Jednak je nejlevnější z 8" od TVM a druhak se mi líbí, že neni nalakovanej. Protože má uši, rozhodl jsem se ho přidělat z vnitřní strany čelní desky. Tedy uzavřená bedna 35 litrů vytlumena také úplně. Kuchnul jsem původní bednu se zesilovačem a natáhl kabel od výstupu na subwoofer až do nové bedny. Je to provizorní řešení. Jednak kvůli tomu, že ta elektronika fakt stojí za hovno a druhak, že si dost snižuju činitel tlumení delším káblem.

Tak tedy foto nového subíčku:Dělící kmitočet ve zvukovce typu SB Live (Audigy) je ideální nastavit na cca 80Hz.

Na závěr chci říct, že zvuk se opravdu velmi zlepšil. Byť za to, že upgrade předních satelitů mě přišel na 800,- a subíček na 2000,-

Tento tuning jsem dělal pro svou milovanou přítulku, které jsem teď ulehčil námahu uší při poslechu hudby na PC :-).

Tuning subíčku

Reproduktor má upravené parametry pomocí neodymových magnetů rozmístěných kolem původního magnetu. Výsledné parametry níže.

Thiele-Small parameters:

Fs = 35.04 Hz
Re = 3.50 ohms[dc]
Le = 636.25 uH
L2 = 344.54 uH
R2 = 8.62 ohms
Qt = 0.44
Qes = 0.50
Qms = 3.53
Mms = 21.81 grams
Rms = 1.358570 kg/s
Cms = 0.000946 m/N
Vas = 62.25 liters
Sd= 216.42 cm^2
Bl = 5.775676 Tm
ETA = 0.51 %
Lp(2.83V/1m) = 92.78 dB