Reprosoustavy Monacor SPH170C + DT-300 s WG-300
autor Dagus

Určení:
Datum realizace:
Technická data:

Orientační cena:
2pásmové reprosoustavy
září 2009
Basreflexová ozvučnice
(šxvxh) 24x38x26 cm
Příkon 70 W
Frekvenční rozsah 40 - 20000 Hz
Impedance 8 Ohm
DTD 19 mm
8.500 Kč

Úvod

Lepší reprosoustavy jsem chtěl už delší dobu. Jakožto student jsem měl vždy ruce vcelku svázané a nemohl a stále nemohu si objednat moc drahé měniče. Proto padla volba na měniče firmy Monacor a snaha udělat z nich obstojné reprosoustavy. Mnoho týdnů jsem laboroval, prolejzal web, diskuze, přemýšlel, co vůbec chci a v jaké cenové relaci jsem schopen bedny zaplatit. Po čtení a pár dotazech na fóru audiowebu jsem si ujasnil, že chci něco relativně levného, takže volba padla na dvoupásmo. Chtěl jsem menší dvojpásmo které obstojně zahraje i v režimu stereo. Už dlouho se mi líbila mnohokrát diskutovaná DT-300, tak jsem hledal co k tomu a byly tu dva reproduktory SPH-170C a SPH-176. Jelikož mám rád uhlík jako materiál a celkově mě reproduktor víc lákal, vítěz byl jasný.

Ozvučnice

Ozvučnice je zhotovená z DTD 19mm v barvě ořech Ozvučnice je velikosti 38x24x28 VxSxH lepená pomocí kolíčku a na zadní straně 4 vruty. Čistý objem při odečtení reproduktoru a BR je cca 15.5L. Bassreflex je použitý BR-50HP a bedna je laděná na 43hz. Reproduktory jsou zafrézovány s celkem solidní přesností. WG-300 je také zafrézovaná do SPH cca o 3cm. Na zadní straně je jen bassreflex a konektory. Celý vnitřní prostor je zasilikovaný pro 100% těsnost. Ozvučnice není vzhledově ideální (občasné nepřesnosti), ale zvukově je vyhovující. Bedny jsou vytlumeny tlumícím molitanem, který jsem si sehnal při rozebírání sušičky na auta, kde sloužila také jako tlumení o moc větších turbín.

Reproduktory

Po hraní si v programu WINISD jsem laboroval chvilku s objemem ozvučnice a laděním. Než jsem si byl jistý objednáním SPH-170C. Mirulu mi doporučil dát DT-300-vku do WG-300, nejdřív jsem kvůli vzhledu moc nechtěl, ale po návštěvě a poslechu jeho „mrňousů“ bylo jasno, chci z toho vytáhnout, aby to hrálo alespoň jako ti „mrňousové“ a proto jsem dal na jeho rady a objednal spolu s DT-čkem i WG-300. Po delší diskuzi mi nabídl tuning DT-300, a že by mi pomohl za určité ohodnocení s výhybkou. Neodolal jsem a přijal jeho vřelou nabídku, jelikož výhybku bych nedokázal sám odměřit.

Výhybka

Výhybka byla dělaná s maximální pečlivostí s maximální přesností na součástky. „Dělená je celkem nízko ale DT-300 spolu s WG si toho nechá hodně líbit“. Autor měření simulace i tvoření výhybky je sám Mirulu.

Měření, simulace a schéma výhybky


Měření mimoosových charakteristik

Zvuk

Jednoduše řečeno maximální spokojenost. Basy přesné, rychlé, jdou dostatečně dolů a přitom z nich nemám pocit, že by byly zahuhlané, nevýrazné nebo naopak přebasované. Středy nejsou ani uřvané, ani v pozadí. Jsou pěkně čitelné jak u zpěvu tak při řeči, prostě slast poslouchat. Výšky jsou podle Mirula trošku tvrdší a výraznější díky DT-300, která má zvukem spíš blíž k hliníku, ale jak jsme se schodly, jsou pěkně čitelné a jasně zřetelné, nikterak měkké, nečitelné nebo nepřesné. Středy a výšky byl největší skok dopředu proti mým stávajícím reprosoustavám s osazením Tesla (ARN5604+ARV3604). Reproduktory jsem schopen poslouchat celý den bez únavy i na vyšší hlasitost. Celý to poháním modulem LaMa MK2 s LM3886TF bez korekcí, ty totiž nejsou potřeba, celý systém je vyrovnaný a příjemný na poslech.

Foto