Reprosoustavy Peerless HDS Exclusive 5,25", Seas 27TBF/G

Určení:
Datum realizace:
Technická data:

Orientační cena:
2pásmové reprosoustavy
Únor 2009
Basreflexová ozvučnice
(šxvxh) 18,5x29x24 cm
Příkon 70 W
Frekvenční rozsah 50 - 20000 Hz
Impedance 6 Ohm
MDF 18 mm
9.000 Kč

Úvod

Jednou se mi dostaly do ruky výšky Seas, již zmíněný typ. U mě neměly vůbec využití, chtěl jsem z nich použít magnety s chamberem pro jiné výšky. To se taky tak stalo. Jenže pak mě kdosi zlákal ke středobasům firmy Peerless. Za slušnou cenu jsem měl zanedlouho reproduktory doma. A už mi nezbývalo nic jiného, než s nimi něco spáchat.

Ozvučnice

Tak bedna je z 18 mm MDF, vyrobena panem Quisem, opatřena ořechovou dýhou. Objem cca 7 litrů, bassreflex laděn na 54Hz.

Reproduktory

Středobasový reproduktor tedy Peerless HDS Exclusive 5,25" a jako výškový reproduktor byl použit Seas 27TBF/G

Výhybka

No docela dobrý oříšek, jelikož Quis udělal chybu a zapomněl mi vyosit výšku dle mého návrhu, chára výškače byla dosti zvlněná a v podstatě se středobasem rozumně nespojitelná. Tak jsem učinil radikální krok. Potřeboval jsem výšku posunout v ose z o pár cm, aby vyšla fáze. Jediné rozumné řešení bylo zhotovit waveguide. Použit byl waveguide od Monacoru pro DT300. Musel se ale upravit. Průměr byl zmenšen na 126mm, což mimochodem odpovívá průměru černé části Peerlesse, je to tedy designová lahůdka. Za úpravu a frézování dekuji Checkovi. Waveguide byl tedy bez děr na šrouby. Se šrouby by to vypadalo ošklivě, tak jsem se rozhodl waveguide do bedny zalepit s rizikem, že už výšku nikdy nevyndám. A tak se taky stalo. Druhý problém byl v jiné rozteči děr pro uchycení samotné výšky. V důsledku toho, že výška nebude vidět a vyndavat se nebude, rozhodl jsem se proříznout přírubu v místech, kde jsou otvory pro šrouby a uchytit přes podložky na větší rozteč. Pak následovalo měření znova. Byl jsem velice mile překvapen, Ošklivé difrakce zmizely a citlivost pěkně narostla. To mi dovoluje použít i bez chamberu nižší dělící kmitočet, což je pro středobas v tomto případě lepší. Jenže já jsem chtěl původně posunout pouze osu z, ale nehýbat s tvarem charakteristiky (kromě propadu), tak jsem byl opět na místě, kdy byl problém se zfázováním. Proto výsledná schémata jsou pro dvoupásmo víceméně složitá. Hodnoty součástek byly přeměřeny a na ně byla výhybka přesně navržena.

Porovnání charakteristik výšky před a po úpravě


Výsledná simulace a schéma


Měření - normal a inverted, meření v horizontální rovině 0 - 90° po 15°

Zvuk

Zvuk je naprosto parádní, pěkné detaily, slušný basový základ, výškový reproduktor vůbec nevnímám. Prostě supr. Maximální spokojenost. Avšak jestli za takovýhle zvuk se platí tak velkým úsilím, jako jsem do toho dal, tak to abych se již do ničeho většího nepouštěl. V budoucnu ještě hodlám ulehčit středobasu lehkým subwooferem.

Foto